Ismerjük-e jogainkat?

Az emberi jogok nemzetközi napja alkalmából szombaton a Tartományi Képviselőház nagytermében Nyitott ajtó rendezvényt tartottak. Joghallgatók, középiskolások, polgárok és civil szervezetek tagjainak jelenlétében az emberi jogok témájával kapcsolatban Egeresi Sándor, a Tartományi Képviselőház elnöke a következőket mondta el:

– Az emberi jogok megvalósítása szorosan összefügg olyan fogalmakkal, mint amilyenek a szabadság, mások tiszteletben tartása, diszkrimináció-ellenesség, tolerancia, igazságosság, felelősség. A polgárok többsége azon az állásponton van, hogy az emberi jogok általában tiszteletben vannak tartva. Személyes dilemmáim vannak ezzel kapcsolatban, hisz tanúi lehetünk annak, hogy az emberi jogok megsértése esetén az állam enyhén reagál, megkésve ítéli el az ilyen eseteket – hangoztatta Egeresi.


– Vajon tudjunk-e jogainkat, s azt, hogyan kell élni jogainkkal, akár kisebbségi, akár a nemek közötti egyenrangúsággal kapcsolatosak vagy éppen szociális jogainkkal kapcsolatosak legyenek? Nagyon szkeptikus vagyok ebből a szempontból. A mai összejövetel éppen arra jó, hogy az előadók által gondolkodásra késztessük az embereket. Az alapkérdés, hogyan ítéli meg a közösség, társadalom a diszkriminációs tetteket. Sokkal nagyobb összefogásra, és arra van szükség, hogy a negatív folyamatokat erélyesebben elítéljük – mondta Egeresi.
Dr. Korhecz Tamás, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke felszólalásában arról beszélt, hogy a Tartományi Képviselőház az elmúlt tízéves periódusban egységes volt a Szerbia EU-s felzárkózásában, emellett megőrizte ennek az intézménynek, azaz a képviselők munkájának a méltóságát, azáltal, hogy a Tartományi Képviselőházban nem voltak cipődobálások, locsolkodások, pofozkodások, nemzeti alapon történő sértegetések... Ezáltal nemcsak a képviselők, hanem a polgárok méltóságát is sikerült megőrizni. A vajdasági képviselőház éppen ezért Szerbia európai arculatát képviseli – hangoztatta Korhecz, aki arra a kérdésre, hogy a kisebbségi jogok megvalósulnak-e olyan mértékben, ahogyan azt az MNT elvárja, a következőket mondta:
– A jogok érvényesítése a társadalmunknak és az államunknak a tükre, és folyamatosan az államszervezetnek a kapacitásától és állampolitikától függ. A Magyar Nemzeti Tanácsban arra törekszünk, hogy a törvény adta lehetőségekkel minél inkább éljünk. A történet egyik oldala, hogy mire vagyunk mi képesek jogaink megvalósításában, másik oldala, hogy mennyire akadályoznak azok, akik ebben nem érdekeltek. Nekem az a célom, hogy tegyünk meg mindent jogaink érvényesítése céljából, s azt gondolom, hogy az elmúlt egy-másfél év arról szólt, hogy sikerült nagyon sok olyan dologgal élni, amit a törvény biztosít. Ennek ellenére nem dőlhetünk hátra a karosszékben és nem mondhatjuk azt, hogy jogaink következetesen érvényesülnek. Ez egy folyamat, ebben a folyamatban sok szereplő van, s szeretném, ha magunk részéről a legtöbbet adnánk – hangoztatta Korhecz.
A rendezvényen Martin Zloch, a Tartomány Képviselőház alelnöke, továbbá Milan Antonijević, a Jogászok Bizottsága az Emberi Jogokért (YUKOM) igazgatója, valamint Aleksandra Vujić, az emberi jogok vajdasági központjának az igazgatója beszélt még.