Kinevezések az MNT ülésén
A Magyar Nemzeti Tanács legutóbbi ülésén a Hét Nap főszerkesztőjének Tomek Viktort, a lap igazgatójának pedig László Editet nevezte ki — A Magyar Szó főszerkesztője Varjú Márta, igazgatója pedig Ökrész Rozália lett.
Hét Nap
A Hét Nap Lapkiadó Kft.-ben még a nyár folyamán lebonyolították az igazgató és a főszerkesztő személyére kiírt pályázatot — fogalmazott Simon Erzsébet Zita, az MNT tájékoztatással megbízott tanácsosa. A lap Taggyűlési Jogokat Gyakorló Testülete László Editet, a hetilap eddigi megbízott igazgatóját javasolta a Hét Nap igazgatójának, és ugyanígy döntött az MNT Tájékoztatási Bizottsága is, valamint a Közigazgatási Hivatal.
László Edit megjegyezte, hogy március óta tölti be a Hét Nap megbízott igazgatói posztját. Célja az volt, hogy a meglévő személyi feltételeket figyelembe véve, a lehető legésszerűbben használják ki a rendelkezésükre álló alapeszközöket és pénzforrásokat.
A képviselők 21 igen, ellenszavazat nélkül és 5 tartózkodás mellett László Editet választották meg a Hét Nap igazgatójává.
A folytatásban a Hét Nap főszerkesztőjének a személye került napirendre. Indoklásában Simon Erzsébet Zita megjegyezte: a főszerkesztői pályázatára egyedül Tomek Viktor, az eddigi megbízott főszerkesztő jelentkezett. Pályázatát a TGYJT, a Tájékoztatási Bizottság és a Közigazgatási Hivatal is támogatta.
Tomek Viktor bemutatkozása során elmondta: immár tíz éve foglalkozik újságírással, ebből hat évet a Hét Napnál dolgozott. Már megbízott főszerkesztőként is az újítás útjára lépett: megújult a lap online kiadása, a weboldal, amelyen nem ugyanazok az írások jelennek meg, mint a lap nyomtatott változatában — részletezte Tomek, hozzátéve: az elmúlt fél évben a hetilap előfizetőinek száma 20 százalékkal növekedett, s valamelyest a szabad eladásban elkelt lapok száma is.
Az MNT 22 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül, 4 tartózkodás mellett kinevezte Tomek Viktort a hetilap főszerkesztőjévé.
Magyar Szó
A Magyar Szó főszerkesztői posztjára augusztusban kiírt pályázatra két személy jelentkezett, és adta át programját, illetve szakmai önéletrajzát: Varjú Márta okleveles jogász és Bajtai Kornél okleveles közgazdász, lapunk szerkesztője. A szeptember eleji szerkesztőségi szavazáson a lap voksolásra jogosult munkatársainak többsége Varjú Mártát támogatta, s ezt követőn a lap Taggyűlési Jogokat Gyakorló Testülete (TJGYT) és az MNT Tájékoztatási Bizottsága is Varjú Márta pályázata mellett sorakozott fel. Ennek alapján esett az MNT képviselőinek választása is Varjú Mártára.
Simon Erzsébet Zita a főszerkesztő-választás témájához kapcsolódóan a következőképpen fogalmazott: „Az elmúlt időszakban jó együttműködés alakult ki az alapító és a főszerkesztő között, de bízom abban, hogy ezután, amikor már nemcsak megbízotti státusban végzi munkáját, még nagyobb léptekkel fog haladni a médiastratégiában kitűzött elképzelések és célok felé.”
Varjú Márta megjegyezte: „Nem volt könnyű ez a tizenöt hónap, de nekem sikerült az, ami akkor lehetetlennek látszott: a szerkesztőség vezetése és megfelelő mederbe terelése. Erről az is tanúskodik, hogy sikerült megnyernem a kollektíva dolgozóinak bizalmát, és riválisommal szemben megnyertem a szerkesztőségben a választást, több szavazatot kaptam.”
A napirendi ponttal kapcsolatos vitában Rácz Szabó László szóvá tette: nem látta a főszerkesztőjelölt programjában, hogy a Magyar Szó az igazság megírására, a tájékoztatás tökéletesítésére törekedne.
— Emlékezünk még arra, hogy napilapunk akkor volt a legjobb, amikor a szerb hatalom megpróbálta elnyomni a magyar sajtót. Hittünk neki, lelket öntött belénk, vettük, mint a cukrot. Mára a magyar sajtótermékek átalakultak pártpolitikai újságokká. A legutóbbi választások ennek az igazát bizonyították. A magyarság letargiájának legnagyobb bűnöse a magyar sajtó — vélekedett Rácz Szabó. — Arra kérem a főszerkesztőt, hogy adjon teret az ellenvéleményeknek is. Hiszem, hogy akkor többen fogják venni az újságot. A magyar embereknek tele van a hócipőjük, hogy állandóan butítják őket. Meg egyébként is: emlékezzünk, hogy az MNT Zentán egyszer nem engedte meg, hogy megválasszanak egy igazgatót, mert 40:60 százalékban alakultak a szavazatok. A főszerkesztői posztra kiírt pályázatra jelentkező két személy a szerkesztőségi szavazáson nagyon közel állt egymáshoz: Varjú csak 50 szavazattal, 42 szavazat ellenében nyert Bajtaival szemben — vetette fel erkölcsi aggályait Rácz Szabó.
Dr. Sarnyai Zoltán szerint a Magyar Szó nem annyira fekete, mint Rácz Szabó László mondta. Sarnyai megjegyezte: nem vette észre, hogy a Magyar Szó bármit is elhallgatott volna.
— A Magyar Szó az anyagiakhoz, a helyzetéhez és a lehetőségihez képest objektív tájékoztatással lát el bennünket — mondta Sarnyai Zoltán.
László Bálint kiemelte: a főszerkesztő programja nem győzte meg, sokkal fejlődésorientáltabb programot kellett volna bemutatnia. Szavai szerint az utóbbi 15 hónap megmutatta, hogy semmiféle pozitív változás sem történt.
Napilapunk igazgatói tisztségére szintén két személy jelentkezett: Ökrész Rozália okleveles közgazdász és Kazi István kibernetikai mérnök. A TJGYT, az MNT Tájékoztatási Bizottsága, majd a Tanács képviselői Ökrész Rozáliát támogatták.
A tanácstagok elfogadták az MNT idei első pótköltségvetését, amelyet egyebek között bizonyos bevételek csökkenése miatt volt szükséges kidolgozni. Az ülésen módosították az MNT felsőoktatási ösztöndíjprogramjának pályázati felhívásáról, a pályázat lebonyolításáról és a kérelmek pontozásáról szóló határozat 6. szakaszának 2. bekezdését, amelynek értelmében az ösztöndíjra jogosult hallgató és a Közigazgatási Hivatal — a jelentősebb devizaárfolyam-módosulás esetére gondolva — az ösztöndíj-szerződésben szabályozzák az ösztöndíj dinárösszegének a lehetséges módosítását. Ugyanennek az elvnek az értelmében, ugyanebből a célból kiindulva, módosították az MNT demonstrátori ösztöndíjairól szóló határozatot is.
A Közoktatási Bizottság javaslata alapján az MNT megerősítette a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium férőhelyeire vonatkozó javaslatot, olyan értelemben, hogy a 150 férőhelyes diákjóléti intézményben 135 diák számára javasolnak elszállásolást. A fennmaradó 15 helyet a hátrányos helyzetű gyermekek számára tartják fenn.
A Közoktatási Bizottsághoz érkező kérvények alapján az MNT újabb hét középiskolában és három általános iskolában javasolta kis létszámú tagozat megnyitását.
A Tanács megerősítette a Temerin község iskoláskor előtti intézményeinek és általános iskoláinak hálózatára vonatkozó záradékot. Temerinben a Kókai Imre és a Petar Kočić Általános Iskolákban folyik magyar tannyelvű oktatás, azzal a megszorítással, hogy az utóbbiban az idén nem indult magyar első osztály. A Veljko Vlahović iskoláskor előtti intézmény öt épülete közül kettőben fogadják a magyar óvodásokat.
Pesevszki Evelyn