Közlemény az MNT ösztöndíjainak racionalizálásáról

Dr. Lengyel László, az MNT Közigazgatási Hivatalának felsőoktatással megbízott tanácsosa 2013. október 31-én, a Pannon RTV Közügyek című műsorában, készült interjújában tévesen olyan kijelentést tett, hogy a Magyar Kormány arra kérte a Magyar Nemzeti Tanácsot,  hogy csökkentsék az államilag támogatott kollégiumokban lakó egyetemisták ösztöndíját.

A Magyar Nemzeti Tanács Közigazgatási Hivatala leszögezi, hogy a Magyar Kormány nem kérte az  MNT-t, hogy csökkentse az ösztöndíjak összegét.

Az ösztöndíjprogramra fordított támogatás összege évről-évre növekszik, és ez a növekedés a jövő iskolaévben és  - kis mértékben  ugyan, de - még a  2015/16-os iskolaévben is várható.  A kedvezményezettek körének bővülésével, egy olyan elvárás fogalmazódott meg az MNT felé, hogy vizsgáljuk meg, hogyan lehetne a rendszer hatékonyságát növelni, a rendszert fenntarthatóvá és igazságossabbá tenni, annak érdekében, hogy a költségvetésből kiválasztandó éves támogatás ne haladja meg a kb. kettő millió eurót, amennyibe  – a tervek szerint –  a jövő évben kerül majd a program.

 

Erre az igényre az MNT Közigazgatási  Hivatala és a Felsőoktatási és Tudományügyi Bizottság több ötletet dolgozott ki. A javaslatok egy része a különböző nagyságrendű ösztöndíjakra vonatkozott, és  nem az épülő félben levő Európa Kollégium jövendő lakói és a nem ott lakó hallgatók között jelent meg ez a különbség, hanem a helyben tanuló és az államilag támogatott kollégiumban lakó hallgatók között, akik taníttatása egyértelműen kisebb költséget jelent a családok számára. Ebben a pillanatban ez a csökkentés jóval kevesebb hallgatót érint, mint az Európa Kollégium megnyitása után,  de nem szabad a kettőt összemosni, és a racinalizáció okát nem az Európa Kollégium megnyitásában kell keresni.

Hatékonység növelő célzattal olyan új  elemek is vannak a pontozási rendszerben,  amelyek méltányolják a hiányszakokon és nehezebb karokon tanuló diákok szakválasztását, valamint figyelembe veszi a hallgatók kiemelkedő tanulmányi átlagát is, és ezzel motiválni is szeretnénk a jelenlegi és jövendőbeli ösztöndíjasokat arra, hogy a nehezebb és ritkább szakokat és a kitartó munkát válasszák. Ezek az újítások mind a rendszer részét képezik, és bízunk benne, hogy ezek az intézkedések beváltják a hozzájuk fűzött reményeket, a rendszer racionalizálását és annak hosszú távú fenntarthatóságát jelentik.

 az MNT sajtószolgálata