Készül a felnőttképzési stratégia

Korhecz: A magyarság megmaradását semmi sem segíti elő jobban, mint a képzettség javítása

Szakértői munkacsoportot hozott létre a Magyar Nemzeti Tanács közigazgatási hivatala, a cél pedig, hogy létrehozza a magyarság felnőttképzési stratégiáját – jelentette be tegnapi sajtótájékoztatóján dr. Korhecz Tamás, az MNT elnöke. Az MNT első embere beszámolt arról is, hogy megcáfolták azokat a vádakat, amelyekkel a VMDK illette őket az antidiszkriminációs biztosnál, az illetékes hatvan napon belül véleményezi az MNT ösztöndíjprogramját.

– A területen tevékenykedő szakemberekből álló munkacsoporttól azt várom el, hogy három hónapon belül alkossa meg ezt a stratégiát, amelyet az MNT majd megvitat és remélhetőleg elfogad – mondta az MNT elnöke.

– Nem titok, hogy az MNT az oktatás, a képzés, a képzettség kérdését prioritásként kezelte ez elmúlt tizenegy hónap során – tette hozzá. Meg vagyunk győződve róla, hogy a magyarság megmaradását semmi sem segíti elő jobban, mint a képzettség javítása. A tavaly októberben elfogadott oktatásfejlesztési stratégiánk leginkább a közoktatás és az állami felsőoktatás területén fogalmaz meg programokat, célokat és csupán keretjellegűen lett megemlítve a felnőttképzés jelentősége, amely azonban az Európai Unióban azonos jelentőségűnek számít, mint az intézményes felsőoktatás. Azt szeretnénk, ha az MNT azoknak is segítene a képzettség megszerzésében, akik már kikerültek az iskolapadból és a megfelelő tudás nélkül nem tudnak munkához jutni. Ez a stratégiai terv jelentősen hozzájárulhat ahhoz, hogy csökkentsük a munkanélküliek számát, hogy kitörési lehetőséget biztosítsunk azon emberek számára, akik jelenleg nem rendelkeznek a munkaadók által igényelt szaktudással. Olyan területeken szeretnénk képzést nyújtani, amely területen kitörési pontja van a vajdasági magyarságnak, gazdasági értelemben. Természetesen azt is várjuk, hogy végre parlamenti eljárásba kerüljön a felnőttképzésről szóló törvénytervezet, amely közvitán van. Mi a stratégiánkat ezen törvény keretében képzeljük el – mondta Korhecz.

Az MNT ösztöndíjprogramja ellen tett feljelentés kapcsán Korhecz elmondta, a VMDK az antidiszkriminációval foglalkozó ombudsmannál tett panaszt.

– Dr. Nevena Petrušić biztos asszony megkeresett minket, hogy nyilatkozzunk a vádakról, mi ezt a mai napon megküldtük és tételesen megcáfoltuk azokat a vádakat és rágalmakat, amelyeket a VMDK zúdított az ösztöndíjprogramunkra – mondta az MNT elnöke, aki felsorolta „mi az, amit egy magyar törpepárt kifogásolt ebben a programban”: az első az, hogy magyarok a kedvezményezettek és a VMDK szerint ez diszkriminatív a nem magyarokkal szemben.

– Ezzel két gond van: az egyik az, hogy ez nem igaz, ugyanis nem kizáró ok, ha valaki nem nyilvánítja ki magyarságát, csak az a kizáró ok, ha nem magyar iskolába járt. Másrészt pedig az MNT-nek törvényes joga és kötelezettsége a magyarság ösztöndíjazása. Én nem is tudom elképzelni, hogy az előterjesztő pártelnök hogyan képzeli el, hogy az MNT kiket ösztöndíjazzon. A romákat, vagy a szerbeket? Mi lenne szerinte az MNT feladata? A másik fontos kifogás az volt, hogy az állami költségvetésen tanulók kaphatnak ösztöndíjat és ezzel diszkrimináljuk a magánegyetemeket. Én mint egy magánegyetem rendes tanára álltam ki leghangosabban amellett, hogy csak az állami költségvetésen tanulókat ösztöndíjazzuk, hiszen azok, akik képesek a 100 000 vagy akár 300 000 dináros tandíjat kifizetni, nem biztos, hogy csak ösztöndíj mellett képesek tanulni. Szerbiában pedig olyan az oktatási támogatási rendszer, hogy magánegyetemre járó hallgató nem kaphat támogatást. Nem látjuk, hogy mi köze van ennek a diszkriminációhoz – vetette fel Korhecz. – A harmadik fontos érv a VMDK szerint az, hogy pontozzuk a kisebbségi névjegyzéken való szereplést. Természetesen pontozzuk, hiszen az MNT azon magyarok demokratikus akaratával lett létrehozva, akik feliratkoztak a névjegyzékre és természetesnek tartjuk, hogy azok esetében, akik vállalták a magyarságukat, ezt értékeljük. Ugyanakkor közismert, hogy mindenki, akár a pályázat benyújtásának napjáig feliratkozhat a névjegyzékre, tehát senki semmilyen hátrányt nem szenved, hogy ezt eddig nem tette meg – mondta Korhecz, aki szerint sajnos nem először találkoznak azzal, hogy olyan ügyekben is, ahol egyértelműen elébe mennek a közösség évtizedek óta megfogalmazott igényének, ahol olyan mulasztásokat próbálnak helyrehozni, amelyek évtizedek óta sújtják a közösséget, vannak akik csak azért is megpróbálják akadályozni.

– Fáj az embernek, hogy ez olyan emberektől jön, akik magukat a magyar közösség érdekeiért tevékenykedőnek határozzák meg. Természetesen ez semmiben nem fogja akadályozni az ösztöndíjprogram következetes végrehajtását, biztosítottuk a forrásokat és bárki pályázhat – mondta az MNT elnöke.