Pedagógusok az iskolapadban
Tegnap óta kilenc szakcsoportban folyik a munka a XV. Szabadkai Nyári Akadémián – A középpontban a korszerű oktatás - XV. SZABADKAI NYÁRI AKADÉMIA
Tegnap kezdődött Szabadkán a XV. Nyári Akadémia. Az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesülete által szervezett továbbképzésen 216 pedagógus vesz részt, hogy kilenc szakcsoportban ezen a héten főként a korszerű oktatás lehetőségeiről halljon, az idei akadémia fő témája ugyanis az elméleti és módszertani oktatás a XXI. században. A többi között szó lesz a kompetenciaalapú nevelésről, a tehetséggondozásról, az irodalomtanítás új útjairól, a szövegértés fejlesztéséről, sőt arról is, hogyan működik a Föld.
Az ünnepélyes megnyitón De Negri Ibolya, az ÉMPE elnöke elmondta: örül, hogy a tanulásra, az új ismeretek megszerzésére immár 15 éve partnerre talál az akadémia a pedagógusokban, de nemcsak a vajdasági magyar óvónők, tanítók és tanárok érkeznek a képzésre, hanem szlovákiai és romániai kollégák is.
Az idei rendezvényt hivatalosan Király Annamária, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Oktatásért Felelős Államtitkári Kabinet Külhoni Magyarok Osztályának referense nyitotta meg, akitől hallhattuk, fontosnak tartja a nyári akadémiák formájában történő továbbképzéseket, hiszen ilyenkor az érdeklődők olyan témákat választhatnak, amelyek igazán érdeklik őket.
A szabadkai Városháza dísztermében egybegyűlteket Joó Horti Lívia, az MNT közoktatási bizottságának elnöke és Slobodan Čamprag, az önkormányzat oktatási tanácsosa is köszöntötte, mindketten hangsúlyozták: az ilyen képzések rendkívüli erővel bírnak, hiszen arra is alkalmasak, hogy a tanulás során a kollégák találkozzanak, gondolatokat ébresszenek egymásban, s a nyári szünetben részt venni továbbképzésen kivételes hozzáállás a pedagógusok részéről.
Az irodalmi és zenei összeállításokkal fűszerezett megnyitót követően a pedagógusok máris iskolapadba ültek az Ivan Sarić Műszaki Iskolában. Tegnap délután már minden szakcsoportban (óvodapedagógia, tanítók, magyar nyelv és irodalom, matematika, természettudományok, informatika, történelem) folyt a munka hazai és magyarországi előadók irányításával, ám a tanulás mellett szabadidős programokat is szerveznek a részvevőknek, többek között múzeum- és zsinagóga-látogatást, könyvbemutatót, társas estet, valamint a Pro Musica hangversenyére és a Róka-tanyára is ellátogatnak.