Semmi sem veszélyezteti az MNT ösztöndíjpályázatát

Az esélyegyenlőségi biztos közelmúltbéli véleményének függvényében a Magyar Nemzeti Tanács belátható időn belül módosítja a felsőoktatási ösztöndíjpályázatáról szóló határozatot – közölte tegnap dr. Korhecz Tamás, az MNT elnöke. A tegnap Szabadkán megtartott sajtótájékoztatón Korhecz sajnálatának adott hangot, amiért a sajtóban az elmúlt napokban különböző féligazságok és félinformációk láttak napvilágot Nevena Petrušić szerbiai esélyegyenlőségi biztos véleményével kapcsolatban.

– Szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy az esélyegyenlőségi biztos egyelőre nem nyilvános véleményt fogalmazott meg. A véleményt csak akkor fogalmazzák meg nyilvánosan, amennyiben az MNT 30 napon belül nem teszi meg azokat az intézkedéseket, amelyekkel a biztos által megjelölt jogtalanságokat, vagy nem megfelelő megoldásokat kiküszöbölheti. Sokan egy kicsit a rúd elé szaladtak ebben az ügyben. A hétvégi Magyar Szóban példának okáért olyan pontatlanság is megjelent, hogy az esélyegyenlőségi biztos az MNT megjelent felsőoktatási ösztöndíjpályázatának módosítását kéri. A pályázattal kapcsolatban a biztos nem is foglalt állást. Az esélyegyenlőségi biztos átiratában a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének panaszában megjelölt pontok némelyikének esetében úgy ítélte meg, hogy az MNT felsőoktatási ösztöndíjáról szóló határozata némely pontjában sérti az esélyegyenlőség elvét. Ki szeretném hangsúlyozni, hogy a VMDK részéről kifogásolt tíz pontnak még a felét illetően sem vélte úgy az esélyegyenlőségi biztos, hogy azok megkérdőjelezhetőek lennének. Számomra az is nagyon fontos, hogy az esélyegyenlőségi biztos nem csak jogszerűnek, alkotmányosnak és törvényesnek, de hasznosnak, fontosnak és példamutatónak ítélte meg az MNT felsőoktatási ösztöndíjprogramját – magyarázta Korhecz.
Az esélyegyenlőségi biztos kimondta, hogy semmiféle diszkriminációt nem jelent az, hogy valaki önkéntesen beadja a magyar választói névjegyzékre való beiratkozásról szóló bizonylatot – folytatta Korhecz, valamint hozzátette, hogy az esélyegyenlőségi biztos szerint az MNT-nek legitim joga a magyar választói névjegyzékre való feliratkozás ösztönzése.
Amit viszont törvényellenesnek ítélt meg a biztos, az a választói névjegyzéken való szereplésért megítélt nagy pontszám – részletezte az MNT elnöke.
Újságírói kérdésre, hogy a választói névjegyzéken való szereplést pontozzák-e a jövőben, vagy sem, Korhecz elmondta, ebben a pillanatban annyi biztos, hogy a továbbiakban ez nem lesz döntő jellegű a pontozás során. Arról még nem született végleges döntés, hogy ezt a részletet végleg törlik-e a pontozási rendszerből, vagy sem – nyilatkozta Korhecz.
– Az esélyegyenlőségi biztos azt kéri, hogy a választói névjegyzéken való szereplés ne legyen döntő jellegű a pályázatok elbírálásánál. Arra is kér bennünket a biztos, hogy indulóban ne zárjuk ki a nem szerbiai állami alapítású felsőoktatási intézményekbe iratkozó hallgatókat. Határozatunkat ezen a téren is átfogalmazzuk és a jövőben nem lesz kizáró ok, ha valaki nem állami intézményben folytatja tanulmányait. Ahogy az elmúlt évben, a továbbiakban is a jogszerűséget és a törvényszerűséget kezeljük prioritásként. Ennek függvényében „nem megyünk szembe” az esélyegyenlőségi biztos ajánlásaival, még akkor sem, ha jogászként egyes pontokon elvitatom ezeknek a jogértelmezéseknek a szakmaiságát. De azért van esélyegyenlőségi biztos és törvényes felhatalmazásai, hogy ezekkel éljen, illetve hogy ezeket tiszteletben tartsuk, még akkor is, ha ezek nem kikényszeríthető ajánlások. Mi módosítjuk a felsőoktatási ösztöndíjáról szóló határozatot, hogy az a jövőben ne sértse azokat az elveket, amelyeket az esélyegyenlőségi biztos megfogalmazott – mondta Korhecz.
Lapunk kérdésére, hogy az esélyegyenlőségi biztos által diszkriminatívnak minősített többi kitétellel kapcsolatban milyen módosításokat tervez megtenni az MNT, Korhecz a következőket válaszolta:
– Ezek olyan pontok, amelyek eddig sem befolyásolták döntően az ösztöndíjban részesülők sorrendjét, sem azt, hogy valaki kaphat-e támogatást. Mondjuk a szülők iskolai végzettségének függvényében egytől három pontot kaphatnak a pályázók. Az ehhez hasonló elemeket kivesszük a pontozási rendszerből.
Másik kérdésünkre, hogy a demonstrátori ösztöndíjakat illetően, amelyek esetében szintén pontozzák a választói névjegyzéken való részvételt, szintén várható-e módosítás, az MNT elnöke az alábbiakat nyilatkozta:
– Ez nem volt tárgya a VMDK panaszának és nem tárgya az esélyegyenlőségi biztos álláspontjának sem. A demonstrátori ösztöndíj pontrendszere egyébként is más, a választói névjegyzéken való szereplésért eleve nem jár döntő pontszám. De a jövőben ebben az esetben is csökkentjük a névjegyzéken való szereplés jelentőségét, illetve az állami egyetemek kizárólagosságát. Erre ugyan nem kért bennünket az esélyegyenlőségi biztos, de mivel a két rendszer között vannak hasonlóságok, valószínűleg a jövőben ezt a szabályzatot is módosítjuk. De ez sem érinti a jelenleg aktuális pályázatokat.
Az MNT elnöke külön felhívta a figyelmet arra, hogy a még nyitva levő felsőoktatási ösztöndíjpályázat minden további nélkül folytatódik és a beérkező pályázatok a meghirdetett pontrendszer szerint kerülnek osztályozásra. Az esélyegyenlőségi biztos nem hivatalos véleménye semmilyen módon nem érinti a jelentkezők jogosultságát az ösztöndíjra – szögezte le Korhecz.



A sajtótájékoztatón az MNT elnöke arról is beszámolt, hogy a tanács panaszt nyújtott be a köztársasági ombudsmanhoz a közelgő népszámlálás kapcsán. Az MNT kifogásolja, hogy a Köztársasági Statisztikai Hivatal úgy toborozza a népszámlálásra az összeíróbiztosokat és az instruktorokat, hogy nem veszi figyelembe a nemzetiségek arányos részvételét, illetve annak a kisebbségi nyelvnek az ismeretét, amelyet az adott önkormányzat területén beszélnek a lakosok. Az ombudsman most adta ki állásfoglalását, amelyben jogsértőnek nevezte a Köztársaság Statisztikai Hivatal eddigi gyakorlatát ebben a vonatkozásban – folytatta Korhecz, és reményét fejezte ki, hogy a statisztikai hivatal ugyanúgy tiszteletben tartja az ombudsman jogosítványait, mint az MNT az esélyegyenlőségi biztos ajánlásait.