Őrzőangyalt kapnak a gólyák

Lengyel László: A demonstrátornak heti rendszerességgel kell találkoznia a rá bízott elsőévesekkel

Augusztus 15-én megjelent az MNT demonstrátori ösztöndíjakra vonatkozó pályázata. Legtöbb 70, legalább másodéves, állami alapítású, hazai felsőoktatási intézményben tanuló, minimum 8-as tanulmányi átlagú, általános vagy középiskolai tanulmányait magyar nyelven végző hallgató kaphat havonta 130–150 eurónak megfelelő összeget, hogy segítsék az MNT-ösztöndíjas, elsőéves hallgatók tanulmányait, beilleszkedését. A téma kapcsán Lengyel Lászlóval, az MNT felsőoktatási ügyekkel megbízott tanácsosával beszélgettünk.

Mi lesz a demonstrátorok feladata?
– Diáktanári feladatokat fognak ellátni. A cél, hogy kapcsolat alakuljon ki a felsőbb éves, már sikeresen tanuló hallgatók és az elsőévesek között. Ez a kapcsolat járhat szakmai segítséggel és a beilleszkedést is segíthetik, tehát a felsőbb évesek segíthetnek abban is, hogy hogyan kell bizonyos papírokat kitölteni, átadni, intézkedni a menza, a kollégium ügyében és hasonlók. Egy demonstrátornak legkevesebb 5, legtöbb 10 elsőse lehet, és igyekszünk úgy elosztani, hogy lehetőleg minél többen arról a szakirányról, amelyen a demonstrátor is tanul. A demonstrátor egy éven át segíti az elsőéveseit és kötelessége, hogy elektronikus naplót vezessen a diákkal való kapcsolattartásról, valamint heti gyakorisággal fel kell, hogy vegye a kapcsolatot az elsőéves hallgatókkal, nemcsak elektronikus formában, hanem személyesen is. Hogy így is látható legyen, hogy az az elsőéves hallgató, aki az ösztöndíjat kapja, részt vesz a képzésben. Így láthatjuk mi is, hogy az ösztöndíjas elsőseink hogyan haladnak.

Hány évre szól a demonstrátori ösztöndíj? Évente újra kell pályázni? Aki egyszer már demonstrátor volt, a következő évben is megpályázhatja?
– Egy évre szól a demonstrátori ösztöndíj, és minden évben újra kell pályázni. Tehát aki egyszer már volt demonstrátor, lehet a következő évben is, de újra kell pályázni.

A demonstrátori ösztöndíjakra vonatkozó pályázatban az olvasható, hogy szükség szerint mellékelni kell a beadandó dokumentumokhoz a magyar választói névjegyzéken való szereplésről szóló igazolást. Mit jelent az, hogy szükség szerint?
– A demonstrátori ösztöndíjnál nem a névjegyzéken való szereplésnek kell döntenie, hanem annak, hogy hogyan tanul az a hallgató, viszont a névjegyzéken való szereplés egyben nyilatkozat is arról, hogy a magyarságát felvállalja. Nem kötelező csatolni ezt az igazolást, de pontozási alap, tehát a pályázó kap érte pontot, így ha szeretne ezért plusz pontokhoz jutni, akkor csatolhatja. Jelen pillanatban 25 pont jár érte. Az MNT most készíti a válaszát a diszkriminatívnak minősített dolgokra, meglátjuk, hogy ez módosít-e, mit és hogyan módosít majd. Ez a válasz most készül, úgyhogy a végeredményről még nem tudok nyilatkozni.

Az MNT 500 ösztöndíjat ítél oda, eddig 390-en jelentkeztek. Mely szakokra iratkozók igényeltek legtömegesebben ösztöndíjat és mely szakokra iratkozók a legkevesebbet?
– Legtömegesebben a Műszaki Szakfőiskoláról jelentkeztek, 107-en, továbbá például a Közgazdasági Karról 44-en, a Bölcsészettudományi Karról 32-en, a Természettudományi-matematikai Karról 39-en, a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karról 33-an...

Van kimutatásuk arról, hogy ez az ösztöndíjlehetőség miként befolyásolta a magyar fiatalok választását? Ezen segítség révén több magyar jelentkezett hazai, állami felsőoktatási intézménybe, mint az előző években, amikor ez az ösztöndíj még nem létezett?
– Ezeket az adatainkat majd akkor hozzuk nyilvánosságra, amikor összehasonlítjuk azzal, hogy tavaly és az idén hányan iratkoztak Magyarországra. Szóbeli információm van arról, hogy az idén 20 százalékkal nőtt meg a Magyarországra iratkozók száma tavalyhoz képest, ami ugyan még mindig növekedés, de már nem olyan nagy mértékű mint azelőtt. Ugyanis a tavalyi évben a tavalyelőttihez képest 50 százalékos volt a növekedés. Megvárjuk a szeptember 15-ét, hogy lezáruljon a pályázatunk, hiszen vannak még szakok, amelyeken még akadnak szabad helyek, és amíg ezeket a pályázati beadványokat nem adják át, nem tekinthetők véglegesnek a számadatok. Szeptemberben nyilvánosságra kerül, hogy milyen szakra hányan kerültek be, és azt is fontos megnézni majd, hogy hányan maradnak a képzésben.

Szeptemberben kezdődik az Újvidéki Egyetemen az MNT szerb nyelvi felkészítő kurzusa, ahol a hallgatók azon módszer szerint tanulhatják a nyelvet, amelyet az egyetemen a hozzánk érkező külföldi hallgatóknak, cserediákoknak dolgoztak ki.
– 125-en jelezték, hogy szeretnének ezen részt venni. Szeptember 2-án lesz egy szintfelmérés, ez alapján csoportokba osztják őket. Szeptember 5-től kezdődik az intenzív, napi gyakorisággal zajló kurzus. Ez szeptemberben történik, ám azután is, ha nem is ilyen intenzív formában, de a hallgatók segítséget kérhetnek. Az első félév folyamán megmaradnak a konzultatív jellegű kapcsolatok, és a hallgatók fordulhatnak a tanárokhoz.

Az MNT internetes felkészítő portáljáról milyenek a tapasztalatok? A felvételizők mennyire vették igénybe?
– Összesen 497 használója volt, közülük 288-an használták igazán intenzíven, legaktívabban, legtöbben a matematika, a kémia, az informatika és a magyar nyelv és irodalom tárgyak tananyagait vették igénybe. A tantermi felkészítő foglalkozásokon 267-en vettek részt, legtöbben a matematika és az informatika tárgyakból való felkészítésben.