Tanévkezdésre tervezik az új szárny nyitását
A szabadkai diákotthonban az elkövetkező tanévben 116 diákkal többet fogadhatnak, mozgáskorlátozottakat is
A szabadkai diákotthon kapacitásának a bővítése kiemelt fontosságú a vajdasági magyar nyelvű középiskolai oktatás fejlesztése szempontjából. A fejlesztéssel könnyebben megvalósulhat a Magyar Nemzeti Tanács oktatási stratégiájában megfogalmazott alapcél: a magyar közösség képzettségi szintjének növelése – áll a szabadkai diákotthonnal kapcsolatos, a közelmúltban megjelent MNT-közleményben. Ezzel összhangban megindult az új szárny építése. Arról, hogy jelenleg hol tart az építkezés, Gyivánovity Róbert, a szabadkai diákotthon igazgatója számolt be lapunknak.
– A beruházás értéke 57 millió dinár, amiből a magyarországi rész 22, 7 milliót tesz ki, és ez már megvan. A Tartományi Nagyberuházási Alap 34,3 milliót biztosít, amelyből eddig nyolc millió érkezett meg, a napokban pedig további 12 millió dinárt várunk. A többi olyan ütemben jön, ahogyan a Tartományi Nagyberuházás Alaphoz érkezik az államtól. A beruházásra úgy került sor, hogy dr. Korhecz Tamás, az MNT elnöke, aki miután tisztában van azzal, hogy évente megközelítőleg száz diák nem jut be a diákotthonba, felmérte a lehetőségeket, és azt ajánlotta, hogy realizáljuk a bővítését. Néhány évvel ezelőtt ugyanerre vonatkozóan már fordultunk kérelemmel a Tartományi Nagyberuházási Alaphoz, de ez most eredménnyel is járt. Részben tehát magyarországi pénzekből – amihez a Magyar Nemzeti Tanács és a VMSZ közreműködésével jutottunk hozzá – megindult az építkezés. Most pedig, hogy a Tartományi Nagyberuházási Alap állami pénzt kapott, onnan is a diákotthon számára befolyhat annyi, hogy remélhetőleg februárban vagy márciusban befejezzük az építkezést. Utána maradnak még a belső munkálatok. Belgrádból kaptunk ígéretet arra is, hogy hatmillió dinár értékben állják az alapfelszerelést – tehát ágyakat, asztalokat, székeket, szekrényeket stb. – amit bútor vagy pénz formájában juttatnak el. A többit pedig a Tartományi Nagyberuházási Alap vállalta fel, azokat a berendezéseket, amelyek az otthon korszerűsítését és kényelmét szorgalmaznák, például a sportterem felszerelését stb. Megpróbáljuk betartani az új szabványokat, és a különböző igényeket kielégíteni. Az új szárny a mozgáskorlátozottak számára is elérhető lesz. Egy nekik megfelelő szobát is biztosítunk. Az új szárny megnyitását a következő tanévkezdésre tervezzük, ekkor 116 fővel bővülne a diákotthon lakóinak száma – ismertette az igazgató, majd arra tért ki, hogy az új szárny az eddigi szolgáltatások bővítését is magával vonja.
– A konyha is terjeszkedik, amihez már szintén hozzáfogtunk. Ebben részben az állam segített, részben mi járultunk hozzá. Ahhoz viszont, hogy teljes kapacitással működjön, szükség lesz még pénzre, amihez azért juthatunk nehezen, mert nem érinti direkt az épületet. Azzal pedig, hogy megnöveltük a kapacitást, arányosan a munkahelyek számát is növelni kell, azaz nevelőket, takarítónőket és egyéb alkalmazottakat veszünk majd fel. Már most nagyon sok a jelentkező. Az elvárás velük szemben, hogy olyan bensőséges viszonyt tudjanak kialakítani, mintha családtagok lennének, s ugyanakkor felelősségteljes és lelkiismeretes hozzáállást várunk el tőlük. Ilyen szempontól eddig nagyon jó a kollektívánk – mondta, s beszámolt arról is, hogy hol tartanak jelenleg a munkálatok, és mik a következő tervek:
– Megpróbáljuk befedni a készülő épületrészt, és ideiglenes fűtést alkalmazni, hogy lehessen bent dolgozni. S a tornatermek bővítését is tervezzük, mert a sportolás nagyon fontos e középiskolások számára – emelte ki az igazgató.