Dallal, zenével szőtt mese

2012 a külhoni magyar óvodák éve –

Muzslyai, nagybecskereki, szentmihályi óvodásoknak mesélt Fábián Éva pedagógus, népzenész

A muzslyai Hófehérke óvodában összegyűltek kedden a kisgyermekek, hogy mesét szövögessenek a Budapestről érkező vendégekkel. Fábián Éva pedagógus, népzenész volt a mesélő, akinek persze a gyerekek lelkesen segítettek, ugyanakkor Szabó Zoltán néprajzos, népzenész is hozzájárult kecskedudával, kétlyukú furulyájával. Erre az alkalomra Nagybecskerekről és Szentmihályról is eljöttek a kis óvodások, hogy nekik is részük legyen egy feledhetetlen élményben.

A meseszövés előtt Hajnal Virág programfelelős, a Nemzetpolitikai Államtitkárság stratégiai tervező és tájékoztatási főosztályának stratégiai főreferense elmondta, hogy – mint ismeretes – tavaly novemberben fogadta el a MÁÉRT plenáris ülése a Magyar Nemzetpolitika – A nemzetpolitikai stratégia kerete című dokumentumot. Ezzel kijelölték azokat az irányokat, területeket, ahol segíteni tudják a külhoni magyarságot az identitásuk megőrzésében. Ebben a dokumentumban kiemelték, hogy külön figyelmet szentelnek az oktatási intézményeknek. Első lépésként az óvodai programot indították útjára, azért, hogy ezt az első oktatási-intézményi láncszemet meg tudják erősíteni.

A 2012 a külhoni óvodák éve elnevezésű program felhívja a figyelmet annak fontosságára, hogy a külhoni magyar régiókban a szülők magyar tannyelvű óvodába írassák gyermekeiket, utána pedig a magyar tannyelvű iskolai intézményt válasszák. A cél elérése érdekében a szervezők olyan programelemeket dolgoztak ki, amelyek gyermekeket, pedagógusokat és szülőket egyaránt megszólítanak.

Több eleme van ennek a programnak, egyik az a körút, amely keretében a Kárpát-medence minden tájára ellátogatnak a jó, magyarországi óvodapedagógia gyakorlatokkal. Két gyakorlatot utaztattak tavasszal, és most is a nyárelőn, mégpedig a Timár-módszert és a meseszövés módszerét. Az előbbi módszert a táncház alapjain keresztül dolgozták ki a gyerekek részére. A másik módszer a meseszövés, ennek voltak részesei a muzslyai óvodában is a gyerekek (Torontálvsárhelyen is jártak tegnap a vendégek, ma pedig Székelykevére látogatnak).

– A meseszövés módszere abból a gazdag népmesei kincsből táplálkozik, amely a magyarságnak a sajátja. Azokból az elemekből, közösen a gyerekekkel együtt alakul ki a mese szála, van egy alapszüzsé, amire ráépül az egész történet, és amely tartalmazza a magyar népmesék sajátosságait. Mindig van egy olyan szereplője, aki mindig az adott közösséghez kapcsolódik. A logónkban is látható egy aranyalmafa, rajta ül egy kisfiú, aki a szereplője ennek a mesének, és ez is szimbolizálja azt, hogy közösen, a Kárpát-medence valamennyi határon túli régiójának az óvodásai közösen szövik meg ezt a mesét majd a körút végére. Tehát szimbolizálja az összetartozásunkat, azt, hogy egymásnak tudunk adni, egymástól tudunk tanulni, és hogy összetartozunk – mondta Hajnal Virág, aki a program másik eleméről is szólt, amelyből kiderül, hogy a pedagógusokat szeretnék segíteni továbbképzéssel, amihez egy módszertani csomagot készítenek, ennek egy része elérhető lesz a honlapjukon, másrészt viszont eljuttatják azokba az óvodákba, ahol magyar nyelven is folyik a nevelés. Június elején egy pályázat is megjelenik majd az óvónők számára, amely lehetőséget nyújt a továbbképzéshez.

Fábián Éva a képzettsége szerint óvónő, de az óvodapedagógiai tevékenysége mellett már egészen fiatalon is foglalkozott népzenével. A Kalamajka zenekarnak volt a tagja, gyermektáncházat vezetett több mint 30 évig, és 12 éve már az óvodai népzeneiskolában tanít.

– Az óvodások a szívem csücskei, és a mai napig is vezetem a zeneiskola előképzős csoportját, nagyon sokat mesélek nekik, a mesékbe beleszőjük az énekeket, népdalokat, mondókákat. A mesefanövesztő nótácskát, amit én is a kicsiktől tanultam, amit a pásztorok énekelnek, a Kerek Isten fáját egyik kis ovis gyerekemtől tanulgattuk, beleszőttük ebbe a mesébe, és így a magyar népdalokkal és a magyar népmese elemeiből elhoztuk ezt az ajándékmesét ide a Bánátba – mondta Fábián Éva.

A muzslyai Hófehérke óvodában a magyar nyelvű csoportokban 120 gyerek van. A nevelőnők, óvónők nagy szerepet vállalnak a gyermekek nemzeti identitásának erősítésében. Nekik nagyon sokat jelent, hogy a program részesei lehetnek, egy-egy ilyen találkozóból csak gazdagodnak, új ismereteket merítenek. Az óvodások nagy élvezettel vettek részt ebben a meseszövésben, a dalocskákat, mondókákat gyorsan elsajátították, ugyanakkor a rendezvény végén a közös táncot is örömmel fogadták.

 

Kónya-Kovács Otília, Magyar Szó 2012. május 23-án