Karnyújtás a gólyáknak

A Magyar Nemzeti Tanács Oktatásfejlesztési Stratégiájának fontos eleme a demonstrátori ösztöndíj, amely a felsőbb éves hallgatóknak nyújt támogatást ahhoz, hogy tapasztalataikkal támogassák a szakukon felvételt nyert elsőéves hallgatókat. E kötelezettségvállalásuk annak érdekében történik, hogy az oltalmuk alá kerülő gólyák sikeresen beilleszkedjenek az egyetemi közösségbe, és könnyebben haladjanak tanulmányaikkal. Az idén – a 400 elsőéves mellett – 85 felsőbb éves hallgatónak juttattak demonstrátori ösztöndíjat a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásának köszönhetően, a szerződés ünnepélyes aláírása Újvidék a Forum-ház dísztermében, Szabadkán pedig a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karon történt meg hétfő este.

Az újvidéki rendezvényen Varjú Márta, a Magyar Szó főszerkesztője köszöntőjében kifejtette, hogy a kezdő egyetemisták számára nagyon fontos a segítség, visszaemlékezett arra, hogy amikor ő a jogi karra iratkozott, 36-an voltak a magyar elsőéves hallgatók. Többnyire tehát magyarul tanulhattak, mégis hatalmas szükségük lett volna arra, hogy valaki fogja a kezüket, irányítsa, vezesse őket a négy év folyamán. A demonstrátoroknak köszönhetően a mostani elsőéveseknek sokkal könnyebb dolguk lesz.

Dr. Korhecz Tamás, az MNT elnöke annak a véleményének adott hangot, hogy magyar közösségünknek van jövője: – Hiszünk és valljuk, hogy ennek a tájnak nemcsak magyar múltja és jelene, hanem magyar jövője is van! Közös jövőnk a Délvidéken elsősorban tőlünk függ, attól, hogy közösségünk mennyire lesz képzett, hány versenyképes, tudással rendelkező egyén alkotja majd. Az MNT arra sarkallja a felnövő nemzedékeket, hogy felismerjék a képzettségben rejlő lehetőségeket, tevékenységeiket ebben az irányban összpontosítjuk. A tudásnak közösségünkben nem megfelelő a presztízse, ahhoz, hogy ezen változtassunk, nem elég csak beszélni, hanem cselekvő programokat is meg kell valósítani – olyanokat, mint amilyen a felsőoktatási ösztöndíjprogram – emlékeztetett az elnök, majd arra kérte a támogatottakat, hogy vegyék komolyan feladatukat, ne hanyagolják a tanulást, és igyekezzenek segíteni a szárnyaikat bontogató gólyáknak!

A demonstrátorok nevében Takács Mónika ösztöndíjas, az újvidéki Művészeti Akadémia hallgatója mondott köszönőbeszédet. Az ünnepségen Magyarország belgrádi nagykövetségének a képviselője, egyetemi- és főiskolai tanárok és a vajdasági magyar közélet jeles képviselői voltak jelen.

Az újvidéki ünnepséggel egy időben történt meg Szabadkán is a szerződések aláírása. A szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karon 30 demonstrátori ösztöndíjban részesült hallgató írta alá a szerződését, közülük tízen – a saját szakukon legjobb eredményt elért hallgatók – az ünnepség keretében, a többiek az ünnepség után.

Dr. Takács Márta, az MTTK dékánja köszöntőjében elmondta, jó és nemes feladat demonstrátornak lenni, hiszen a demonstrátorok olyan kompetenciákat is szerezhetnek, mint amilyen a vezetői vagy a csapatépítői kompetencia, amely a szakuktól függetlenül mindenki számára jól jön, s mint hangsúlyozta, az ösztöndíj nemcsak a pénzről szól – bár kétségkívül ez is nagyon sokat jelent – hanem arról is, hogy ezzel is egy újabb szál köti a hallgatókat a szülőföldjükhöz.

Várkonyi Zsolt, az MNT Közigazgatási Hivatalának elnöke ünnepi beszédében arra is felhívta a figyelmet, hogy a demonstrátorok amellett, hogy segítenek beilleszkedni, eligazodni az elsőéves hallgatóknak, még egy fontos feladatot teljesítenek: pozitív példaként állnak a sokszor félelemmel teli elsőéves hallgatók előtt, és bizonyíthatják nekik azt, hogy érdemes tanulni, munkával a közösség hasznos tagjává lehet válni.

A demonstrátori ösztöndíjban részesült hallgatók nevében Kulcsár Sarolta szólt, aki elmondta, neki tavaly három mentoráltja volt, és zökkenőmentesen folyt velük a munka. Véleménye szerint komoly közösségépítő munka folytatható ezen program által, amely mindkét fél – a demonstrátor és a mentorált – fejlődését, tökéletesedését segítheti elő.

Az idén a demonstrátori ösztöndíjakra három és félszeres volt a túljelentkezés. A 2012/2013-as tanévben összesen 85 hallgató részesülhetett a demonstrátori ösztöndíjban, amely összegeket kifizetését a magyar kormány tette lehetővé a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. közreműködésével.