A diákok nyolcvan százaléka négyéves szakra iratkozott

A diákok nyolcvan százaléka négyéves szakra iratkozott

Az MNT szeretné, ha minél több diák választaná a gimnáziumot – A szabadkai Svetozar Marković Gimnáziumban csak két magyar első osztály számára lenne férőhely

A Magyar Nemzeti Tanács oktatási bizottsága levélben kért minden olyan középiskolát, amelyben magyarul folyik a tanítás, hogy juttassa el a magyar osztályok számára és a tervezett szakokra vonatkozó elképzeléseket. Az MNT áttekinti a beérkezett adatokat, és ezt követően konzultál majd az egyes iskolákkal, illetve a tartományi illetékesekkel az esetleges módosításokkal kapcsolatban.

– Az elmúlt két évben sikerült elérni, hogy a magyar nyolcadikosok több mint 80 százaléka négyéves középiskolai szakra iratkozott. Szeretnénk, ha jövőre is hasonlóképpen választanának középiskolai szakot a nyolcadikosok. Ezért lényeges, hogy elegendő férőhely legyen a gimnáziumokban is. Az MNT két éve elfogadott oktatásfejlesztési stratégiája és a közelmúltban megfogalmazott országos stratégia is a gimnáziumot végzettek jelenlegi arányának a növelését tűzte ki célul, ezért érthetetlen a gimnáziumok ódzkodása, hogy megnőjön a magyar osztályok száma – hallottuk Joó Horti Líviától, az MNT oktatási bizottságának elnökétől.

– Lényegesnek tartjuk, hogy Szabadkán a magyar osztályok nyolcadikosainak létszáma gyakorlatilag megegyezik a tavalyival, s azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy Szabadka a legnagyobb magyar nyelvű középiskolai központ, tehát a középiskolai jelentkezéskor legalább még egyszer annyi diákkal nő meg a középiskolások száma, mint ahányan kikerülnek a szabadkai általános iskolák végzős osztályaiból – hallottuk Joó Horti Líviától.

A szabadkai, topolyai középiskolák igazgatói a múlt héten kezdték meg a megbeszélést arról, hogy hol hány szerb, magyar, horvát osztály nyílik, s szerdán fogalmazzák meg javaslataikat, amelyet elküldenek a tartományi oktatási titkárságra, amely továbbítja azt a szerbiai oktatási minisztériumhoz. Ezen elhangzott, hogy a szabadkai Svetozar Marković Gimnáziumban mindössze két magyar első osztály számára van férőhely.

– Nincs elegendő magyar ajkú diák. Ez tavaly is bebizonyosodott, amikor a három megnyílt magyar első osztályban a 90 tanuló helyett mindössze 59-en iratkoztak be. Ez két osztálynyi diák – hallottuk Snežana Živićtől, a szabadkai Svetozar Marković Gimnázium igazgatójától. Mint mondta, az iskola 36 tanteremmel rendelkezik, ám a korszerű oktatás érdekében nyelvi laboratóriumuk, zenei, képzőművészeti, biológia, fizika és három informatikai szaktantermük van – legutóbb épp a nyelvi laboratórium nyílt meg –, ezért nincs elegendő tantermük. Már eleve egy osztály számára mindig abban a tanteremben tartanak órát, amely szabad, mert az abban tanuló diákok épp valamely szaktanteremben vagy a tornateremben tartózkodnak. A harmadik magyar első osztály megnyitása azzal járt, hogy még egy ilyen, állandó tanterem nélküli, ,,vándorló” osztályuk lett. Ha jövőre ismét három magyar osztály nyílna, még nagyobb gondot jelentene a tanteremhiány, újabb osztályoknak kellene minden órán másik tanteremben tanulniuk. A gimnázium igazgatónője szerint a szabadkai Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnáziumnak kellene megnyitnia az általános szakot, hisz tudomása szerint van rá engedélye, elegendő tanterem és szakember is a rendelkezésére áll, úgyhogy ott lehetne egy általános típusú magyar első osztály, náluk a Svetozar Marković gimnáziumban viszont a korábbi gyakorlattal összhangban két osztály nyílna. Erről jó lenne megbeszélést folytatni a Magyar Nemzeti Tanács illetékeseivel – hallottuk az igazgatónőtől.

A 2008/9-es tanévtől működik két magyar osztály a gimnáziumban, korábban három volt. Ezért is tekinti az MNT komoly eredménynek, hogy most ismét sikerült három osztályt beindítani. Ám mint Joó Horti Lívia megjegyezte: a tavalyi iratkozási eredmény nem tekinthető mérvadónak, mert a szülők az utolsó pillanatig bizonytalanságban éltek, hogy hány osztály nyílik a gimnáziumban, a jelentkezéskor érkezett meg az engedély a harmadik osztályra, ám ez a bizonytalanság sok szülőt, diákot eltántorított attól, hogy ide iratkozzon. Mint mondta: egyelőre az adatokat várják a középiskoláktól, az MNT abban érdekelt, hogy a diákok igényeinek megfelelő szakok a rendelkezésre álljanak. Pontos állásfoglalással, hogy hol milyen középiskolai szakokat kellene megnyitni, a második félév kezdetén rendelkezik majd az MNT.

Varga Anikótól, a Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium igazgatójától megtudtuk: jövőre nyitnak sportosztályt is, amely általános gimnáziumi tantervvel működik. Ez az osztály ugyanis kétévente nyílik csak. Nekik erre a sporttagozatra van engedélyük, amely abban különbözik az általános gimnáziumi szaktól, hogy a jelentkezőnek igazolnia kell, hogy versenyszerűen sportol.

 

Mihályi Katalin