Lengyel László: A cél az, hogy az MNT ösztöndíjprogramja szárnyra kapjon
A felsőoktatási ügyekkel megbízott tanácsos az ösztöndíjakkal kapcsolatos újdonságokról, változásokról, kérdésekről
A felsőoktatási ügyekkel megbízott tanácsos az ösztöndíjakkal kapcsolatos újdonságokról, változásokról, kérdésekről
A Magyar Nemzeti Tanács felsőoktatási ösztöndíjprogramjának immáron harmadik generációja kezdi meg tanulmányait a vajdasági egyetemeken és főiskolákon, s az ők beilleszkedését is az MNT demonstrátorai segítik. Emellett idén először a Várady kiválósági ösztöndíj-hitel pályázatra is jelentkezhetnek a mester és a doktori képzésben részt vevő fiatal kiválóságok. Az újdonságokkal, változásokkal kapcsolatban számos kérdés merül fel, ezekre kértünk választ ifj. dr. Lengyel Lászlótól, az MNT felsőoktatási ügyekkel megbízott tanácsosától.
– Az ösztöndíjakkal, így a Várady kiválósági ösztöndíj-hitellel kapcsolatban is minden információ megtalálható a MNT vonatkozó határozataiban – amelyek mind fellelhetőek az MNT honlapján az Ügyiratok címszó alatt –, valamint a felhívásokban, amelyek szintén megtalálható a honlapon. Sokan azt a hibát követik el, hogy nem olvassák el elég figyelmesen ezeket a dokumentumokat, ezért merülnek fel bennük kérdések – magyarázta Lengyel László azzal kapcsolatban, hogy mi okozza a legnagyobb problémát az ösztöndíjak ügyében, s megjegyezte, már az is megtörtént, hogy néhányan hibából, figyelmetlenség miatt pályázták meg a Várady ösztöndíj-hitelt. Hangsúlyozta, hogy mint azt a neve is mondja, az ösztöndíj-hitel a mesteri és doktori képzésben részt vevő kiválóságokat célozza meg, a legjobb hallgatókat, az elbírálási kritériumrendszer pedig ebben az esetben is világos, s a hitelalapot biztosító személy dönthet arról, melyik pályázók, illetve szakemberek számítanak épp az ösztöndíjra érdemesnek.
Ugyanakkor a Magyar Nemzeti Tanács elhelyezkedést segítő programja is érinti a Várady ösztöndíj-hitelben részesülő személyeket, hiszen a hiteljelleg kiteljesedése nagyban függ attól, hogy a kedvezményezettek elhelyezkednek-e. Azonban természetesen az adatbázisban szereplő minden egyes diák részt vesz az elhelyezkedést segítő programban is.
– A cégek meghatározzák, hogy milyen jellemzőkkel rendelkező munkatársakat alkalmaznának: például olyat, aki jó szervező, kommunikatív, vagy akár éppen nyugodt kutató. A mi adatbázisunkban minden szükséges adat megvan az ösztöndíjprogramban részt vevő hallgatókkal kapcsolatban, így csak kiválasztjuk a cég kritériumainak leginkább megfelelő fiatalokat, és továbbítjuk adataikat a vállalatnak – ecsetelte Lengyel László az elhelyezkedést segítő program működését, s megjegyezte, kár lenne, ha ez az adatbázis kihasználatlanul maradna, amikor sok fiatalnak nyújthat segítséget. Elmondta, az MNT Hivatala kapacitásának bővítésével megteremtődhet a feltétele annak, hogy a Konnektor kapcsolattartási oldalon keresztül aktívabb párbeszédet folytassanak a hallgatókkal, s így még pontosabb képet tudjanak alkotni róluk, ez pedig még gördülékenyebbé teheti az elhelyezkedési program működését.
– Az elkövetkezőkben a Vajdaságban működő legjelentősebb cégek egész sorát keressük majd fel, hogy az együttműködésről tárgyaljunk velük – mondta Lengyel László arra a kérdésre válaszolva, hogy számításaik szerint mikortól várható szembetűnőbb eredmény ezen a területen.
Az idei tanév elején még a tavalyi demonstrátorok segítik a gólyákat
A felsőoktatási ügyekkel megbízott tanácsos elmondta, a demonstrátori ösztöndíjak eddigi odaítélésekor a felsőbb éves hallgatókat részesítették előnyben. Kifejtette, részben azért, hogy így olyan személyek is szerepeljenek az adatbázisban, akiket a munkáltatóknak ajánlani tudnak foglalkoztatásra, s így a Hivatal teljes egészében átláthassa a rendszer működését. Másrészt viszont azért célozták meg a felsőbb éveseket, hogy ők is támogatásban részesüljenek.
– Mostanra viszont már csak egy, illetve az osztatlan képzés esetében két generáció nem pályázhatott az MNT ösztöndíjára, ezért idén azokat részesítjük előnyben a demonstrátori ösztöndíjak odaítélésekor, akik már eddig is együttműködtek velünk. Ez mindössze annyit jelent, hogy a pontozáskor 10 pontos előnyben részesülnek az MNT ösztöndíjasai, tehát ha a többiek közül valaki kimagasló eredményekkel rendelkezik, még könnyedén demonstrátorrá válhat – fejtette ki Lengyel László.
Kérdésünkre, miszerint sikerült-e kiküszöbölni azt a problémát, hogy a gólyákat az első lépések megtételekor még nem tudták segíteni a demonstrátoraik, a tanácsos közölte, a legjobb demonstrátorok véleményét kérte ki az ügyben, s a javaslatok alapján sikerült megoldást találni.
– Két lehetőség merült fel. Az első, hogy hosszabbítsuk meg az előző évi demonstrátorok segítségnyújtásának idejét, így ők álljanak az elsőévesek rendelkezésére az újabb demonstrátorok kiválasztásáig. A másik lehetőség pedig az volt, hogy korábban zárjuk le a pályázatot. Viszont nem nevezhetjük ki a demonstrátorokat júniusban vagy júliusban, amikor egyes hallgatók majd csak a szeptemberi vagy októberi vizsgaidőszakban tisztázzák az évet – magyarázta a tanácsos, s elmondta, végül úgy döntöttek, hogy mivel az előző évi demonstrátorok szerződése 10 hónapra szól, de tavaly sem október elején kezdték meg a munkát, ezért most ők segítik majd a gólyákat, s melléjük rendelik ki majd ki az új segítőket, akik a tanév további részében demonstrátorkodnak.
Csak a kollégiumi elszállásolással kapcsolatos változtatás retroaktív
A Magyar Nemzeti Tanács felsőoktatási ügyekkel megbízott tanácsosa hangsúlyozta, csak azokra vonatkoznak az ösztöndíjakkal kapcsolatos nemrégiben bejelentett változások, akik idén kötnek szerződést az MNT-vel. Ez alól kivételt képez az állami kollégiumokban való elszállásolást érintő módosítás, hiszen – mint Lengyel László hangsúlyozta – nem hagyhatták figyelmen kívül azt, hogy az Európa Kollégium felépülése után egyesek szintén a magyar állam pénzén jutnának szálláshoz. Emiatt valamennyivel csökkentik azoknak az ösztöndíját, akik az Európa Kollégiumban kapnak majd szállást annak elkészülte után, illetve azokét is, akik szerbiai állami támogatású kollégiumban laknak. Az utóbbi esetben egy ideiglenes szerződést kötnek majd az érintettekkel, hogy addig is kaphassák az ösztöndíjat, ameddig a kollégiumi elszállásolással kapcsolatos döntést meg nem hozzák az illetékesek – ez a gyakorlat tehát már idén is él. A hallgatóknak most egy nyilatkozatban kell közölniük, hogy szándékukban áll-e az idén szerbiai állami kollégiumban lakni, az MNT munkatársai pedig leellenőrzik a végleges listán, hogy a nyilatkozatok tartalma megfelel-e a valóságnak.
– Az átlaggal kapcsolatos megkötések azonban csak a leendő elsőévesekre vonatkoznak, akik az ezzel kapcsolatos pontos adatokat megtalálják a vonatkozó határozatban. A másod- és harmadéveseknek csak annyit kell igazolniuk, hogy sikerült beiratkozniuk a következő évre, még az sem szempont, hogy állami vagy önköltséges helyre – hangsúlyozta Lengyel László. Mint mondta, a felsőoktatási ösztöndíjra még szeptember 16-án jelentkezhettek a gólyák, a kiválasztásukat pedig a számítógép végzi a pontok alapján, az MNT munkatársai csak a pontok értékét vetik össze a beadott dokumentumokon szereplő adatokkal. A rendszer tehát részrehajlásra nem ad esélyt, a pályázók pedig bármikor benyújthatják panaszukat, illetve kérdésükkel felkereshetik az MNT illetékeseit, akik esetükben ismét leellenőrzik a pontokat.
Megjegyezte, néhányan nehezményezték, hogy tavaly nem olvashatták át az ösztöndíj szerződését annak aláírása előtt. Erre azonban lett volna lehetőségük, hiszen az MNT Hivatalában voltak a szerződések, csak ki kellett volna kérniük elolvasásra, s ugyanez a helyzet idén is.
A határidők megszegése csak a Hivatalnak okoz többlet munkát
Lengyel László elmondta még, hogy a pályázati rendszer működése miatt ezután is felléphetnek olyan késések, mint az elmúlt tanévben, tehát ezúttal is csúszhat egy-két hónapot az ösztöndíjak kifizetése. Hangsúlyozta, ez annak a természetes következménye, hogy a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. részeltekben utalja át az MNT-nek az ösztöndíjak összegét, az újabb részletek átutalása előtt pedig az utolsó fillérig el kell számolniuk.
– Takarékoskodásra kérem a hallgatókat, hogy az ösztöndíj összegének kiutalásakor fellépő késedelmek esetén a megtakarításaikból tudják állni kiadásaikat addig, amíg meg nem történik az újabb átutalás – mondta Lengyel, s hangsúlyozta, az esetleges késések ellenére az ösztöndíjakat mindenképpen átutalják, mint ahogy az a szerződésben le van írva. Ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy az ösztöndíjasok is tartsák szem előtt a szerződésben meghatározott kötelezettségeiket. Megjegyezte, például a havi jelentések leadási határidejének túllépése csak a Hivatal dolgozóinak okoz plusz munkát, mert ki kell tolni a határidőt, el kell számolni azzal, hogy az érintett miért nem kapta meg idejében a pénzösszeget, illetve hogy miért kapta meg utóbb.
Ifj. dr. Lengyel László hangsúlyozta, az ösztöndíjprogram megléte a hallgatók érdekeit szolgálja. Mint mondta, össze sem lehet hasonlítani a rendszer megléte előtti időszakot a jelenlegivel, s hangsúlyozta, az előnyöket nem csak magának az ösztöndíjnak az összegében kell keresni. Úgy véli, maga a rendszer legalább olyan értékes, mint maga az ösztöndíj, s hangsúlyozta, a cél az, hogy az ösztöndíjprogram és az elhelyezkedést segítő program szárnyalni kezdjen, s egy önműködő egésszé váljon.
Rizsányi Attila