Vackor iskolába hív
Több elképzelés megvalósítását is kitűzte célul a Magyar Nemzeti Tanács a beiskolázási programjában. Mindezekről Joó Horti Líviát, a Közoktatási Bizottság elnökét kérdeztük.
– Adatokat gyűjtöttünk arról, hogy várhatóan hány elsősre számíthatunk, ugyanis az iskolai előkészítőkben már ott vannak az őszre iskolába induló gyerekek, és az alapján, hogy magyar vagy szerb tagozatosak-e, előrevetíthető, hogy hozzávetőlegesen hány magyar elsősünk lesz. Ebben a vizsgálódásban az látszik, hogy jelenleg 2030 magyar elsős van Vajdaságban, őszre viszont mindössze 1820 körül alakul a magyar tagozatos elsősök száma, tehát mintegy 200 gyerekkel van kevesebb most a magyar iskola-előkészítő programban. Ami aggasztó, hogy vannak olyan magyar elsősök, akik szerb tagozaton tanulnak, köztük olyanok is, akik magyar tagozatra is járhatnának, de a szülők mégis inkább a szerb tagozatot választották. 440, magyarnak megnevezett elsős gyerek van most a szerb tagozatokon, közülük 138 gyerek olyan helyen tanul, ahol a magyar tannyelvű oktatásra nem volt lehetőség, ám a többieknek lett volna.
A beiskolázási program most induló kampányában az az egyik célunk, hogy megszólítsuk azokat a szülőket, a vegyes házasságban élőket is, akiknek lehetősége lenne magyar tagozatra íratni a gyermeket, hogy tegyék ezt. Célunk elmondani nekik, hogy a magyar tannyelvű oktatással sem veszít a gyermek. Nehéz helyzet van Nagykikindán, Nagybecskereken, Zomborban, Újvidéken... Itt nagyon nehéz magyar tagozatot létrehozni. Újvidéken tavaly 75 magyar gyerek iratkozott szerb tagozatra és húsz egynéhány magyar tagozatra, most úgy tűnik, húsz alatti a szeptemberben magyar tagozatra indulók létszáma. Ez tragikusan kevés. Szabadkán elsősorban a vegyes házasságban született gyerekek járnak szerb tagozatra. Az ilyen családban születetteknek több mint kétharmadát szerb tagozatra íratják be. A szülőket a támogatási programokkal szeretnénk megszólítani a magyar iskoláztatás javára, és tudatosítani szeretnénk a szülőkben, hogy mik azok a előnyök, amelyekkel csak akkor élhetnek, ha a magyar tagozatot választják – hallottuk az elnöktől, aki elmondta: a magyar tagozatos elsősök mindegyike 40 eurónak megfelelő értékű csomagot kap (az MNT saját erőforrásából): tanszereket, taneszközöket vagy testnevelési, zeneművészeti vagy képzőművészeti órákhoz szükséges felszerelést, de szó lehet az ingyenes uzsonnáról is, ameddig ebből a diákonkénti 40 euróból futja – Azt is lényeges felvázolni, hogy hosszú távon milyen lehetőségei vannak a tanulónak a magyar tannyelvű oktatásban, így azon a szórólapon, amely a napokban kerül ki a nyomdából és jut el az óvodákba és a családokhoz (ezeken Vackor hívja iskolába a gyerekeket), arra is felhívjuk a figyelmet, hogy a szerb tannyelvű középiskolai szakok legtöbbje megtalálható magyarul is, továbbá épül az Európa Kollégium, bővül a kollégiumi férőhelyek száma, és az egyetemisták ösztöndíjat kapnak. Az MNT magyarországi forrásból 120–150 eurónyi havi ösztöndíjat biztosít idén ősztől a szerbiai felsőoktatási intézmény államilag támogatott hallgatói helyére felvételt nyert hallgatóknak. A magyar közoktatásban részt vevők iskoláztatását egyébként segíti még a magyarországi oktatás-nevelési támogatás is, amelyre a mostani, április végi pályázati kiírástól már az óvodások is jogosultak. Fontos, hogy az iskolabusz-hálózat is bővül a beiskolázási adatok függvényében. Persze már most is vannak elképzelések, hogy hol lesznek biztosan szükségesek az iskolabuszok, de ez június közepe táján fog kikristályosodni, amikor lezajlik az iskolába való beiratkozás.
Mint megtudtuk, a korábbi elképzelés, miszerint a szórványban élő, magyar tagozatra iratkozó elsősök kapnak egy egyszeri, mintegy 300 eurós támogatást, nem valósul meg, ugyanis az MNT úgy döntött, nem tesz különbséget a szórványban élő diákok és a többi iskolatársak között, hanem mindenki számára biztosítja a 40 eurónyi támogatást.