„A vajdasági magyar pártoknak tiltakozniuk kell”
A Magyar Polgári Szövetség, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt és a Magyar Remény Mozgalom képviselői a héten újabb négypárti egyeztetést rendeztek Zentán, amelynek során a vajdasági magyar közösséget érintő kérdéseket vitatták meg. A Vajdasági Magyar Szövetség képviselője ezúttal sem volt jelen a zentai összejövetelen.
Csonka Áron, a VMDK elnöke, László Gyula, az MRM pártigazgatója, Sepsey Csaba, a VMDK elnökségi tagja és a házigazda szerepében Rácz Szabó László, az MPSZ elnöke elsősorban a sokat vitatott pártfinanszírozással kapcsolatos törvényt helyezték górcső alá. A korrupció megzabolázása érdekében hozott új törvény ugyanis a jelenlévők szerint diszkriminálja a kisebbségi politikai pártokat, mivel – ahogyan Sepsey Csaba kifejtette –, számításaik szerint ezeknek a pártoknak kb. 15 ezer eurónyi összeget kell letétbe helyezniük, hogy indulhassanak a választásokon.
Csonka Áron károsnak jellemezte az új törvényt, mivel ez csupán a sok pénzzel rendelkező nagy pártoknak, a kisebbségi pártok közül pedig csupán a VMSZ-nek kedvez. Csonka ugyanakkor megjegyezte azt is, hogy ettől még a szerb politikában nem lesz visszaszorítva a korrupció, mivel az oligarchák továbbra is pénzt fognak adományozni bizonyos pártoknak, s miután e pártok képviselői bekerülnek a képviselőházba, akkor olyan törvényeket hoznak meg, amelyek kedvezni fognak az újgazdagoknak.
Rácz Szabó László ugyanakkor megjegyezte, hogy teljes mértékben antidemokratikus a törvény, aminek segítségével a döntéshozók adminisztratív úton próbálják még a választások előtt eldönteni azok kimenetelét, előre beállítva azokat a feltételeket, amelyek alapján mindezt véghez tudják majd vinni. Ennek a végeredménye az MPSZ elnöke szerint az lesz, hogy Szerbiát pénzért fogják megvásárolni, a kérdés csak az, mennyibe fog kerülni. Rácz Szabó kiemelte, hogy mindezek ellen a vajdasági magyar pártoknak tiltakozniuk kell.
Az összejövetelen szó esett a népszámlálás körül kialakult visszásságokról is. Ennek kapcsán a jelenlévők egyetértettek abban, hogy fel kell szólítani a statisztikai hivatalt és az illetékes minisztériumot, hogy a soron következő népszámlálás során is adjanak teret a kisebbségi jogok kellő módon történő érvényesítésének, ugyanis a népszámlálást koordináló statisztikai hivatal nem foglalta bele a kérdezőbiztosok rangsorolásának alapelveibe azt, hogy milyen közösségi nyelveket beszélnek.
Csonka elmondta, hogy értesülései szerint Újvidéken három, Temerinben pedig összesen két magyar van a számlálóbiztosok között. A VMDK elnöke egyben felvetette azt a kérdést is, hogy a Magyar Koalíció köztársasági képviselői mit tettek az ügy előremozdítása érdekében, illetve miért csak mindig utólag próbálják helyrehozni az általuk elmulasztott dolgokat, mert a formanyomtatványok is csak egy nyelven, szerbül, cirill írásmóddal jelentek meg, a kisebbségek nyelvén nem. A VMDK elnöke egyben üdvözölte azt a kezdeményezést, amit Beretka Katinka, az MNT hivatalos nyelvhasználattal megbízott tanácsosa fogalmazott meg, amelyben kérte, hogy a kérdezőbiztosok névsorának összeállításakor vegyék figyelembe a nemzetiségek arányát is. Csonka szerint nagyon nagy figyelmet kellene fordítani arra, hogy a kérdezőbiztosok ismerjék az adott közösség anyanyelvét, mert nem biztos, hogy kialakul egy bizalmi viszony a kérdezett s a kérdező között amennyiben ez utóbbi nem ismeri a nyelvet.
László Gyula az ülés elején felvetette, hogy a tartományban egyre romló közbiztonság miatt kezdeményezzék a polgárőrség létrehozása jogi feltételeinek a megteremtését, ugyanakkor indítványozzák annak az összeghatárnak az eltörlését, amely alatt elkövetett lopások úgynevezett megélhetési bűnözésnek számítanak.
Az ülésen az egybegyűltek kifogásuknak adtak hangot a nemzeti tanácsokról szóló törvénnyel és a jelenlegi választói névjegyzékkel kapcsolatban is, és egyetértettek abban, hogy a jelenlegi nemzeti tanácsokról szóló törvény kisebbségellenes és diszkriminatív. László Gyula szerint a jelenlegi névjegyzék összeállításakor nem a teljes névjegyzék elkészítését tűzték ki célul, hanem azt, hogy a VMSZ-t támogató listát alkossák meg.
A VMDK elnöke ugyanakkor kifejtette, hogy talán az lenne a legszerencsésebb, ha a terepmunkát végző számlálóbiztosok felhatalmazást kapnának arra, hogy felhívják azon személyek figyelmét a névjegyzékre történő feliratkozásra, akik vállalják azt, hogy valamelyik nemzeti kisebbséghez tartoznak.
Az összejövetelen szó volt még az MPSZ kezdeményezéséről, miszerint állítsák vissza a zentai alapbíróságot, amivel a többi résztvevő is egyezett, azzal, hogy a többi községben is hasonló módon kell orvosolni a problémát, mivel azzal, hogy megszüntették ezeket a bíróságokat, nagy mértékben sérül a polgárok nyelvhasználati jogai is.