34/2010 számú MNT záradék - A kiemelt jelentőségű vajdasági magyar művelődési-művészeti díjak meghatározásáról
A Magyar Nemzeti Tanács a Tanács Kulturális Bizottságának javaslata alapján, valamint a Nemzeti Kisebbségek Nemzeti Tanácsairól szóló törvény (a Szerb Köztársaság Hivatalos Közlönye 72/2009 szám) 10. szakasza 8. pontja, valamint a Magyar Nemzeti Tanács Alapszabályának (elfogadva 2010. július 3-án 12/2010 iratszám alatt és 2010. július 30.-án 16/2010 iratszám alatt) 16. szakasza 1. bekezdése, f./ pontja és 48. szakasza 1. bekezdése alapján a Tanács V. ülésén, 2010. november 29-én meghozza
A KIEMELT JELENTŐSÉGŰ VAJDASÁGI MAGYAR MŰVELŐDÉSI-MŰVÉSZETI DÍJAK MEGHATÁROZÁSÁRÓL SZÓLÓ ZÁRADÉKÁT
1./ Az MNT Alapszabályának 2. szakasza értelmében, mely szerint az MNT a szerbiai-vajdasági magyarság kulturális autonómiájának legfőbb szerve, amellyel a magyar nemzeti közösség kollektív önkormányzati joga érvényesül, az MNT MEGHATÁROZZA a kiemelt jelentőségű vajdasági magyar művészeti-művelődési díjakat a következők szerint:
- Híd Irodalmi Díj
- Forum Képzőművészeti Díj
- Vajdasági Magyar Művészeti Díj,
- Életfa Díj,
- Pataki Gyűrű díj,
- Bazsalikom Műfordító Díj.
2./ Jelen döntés indoklása:
- Híd Irodalmi Díj (1959) - A Fórum Lap- és Könyvkiadó Vállalat kiadói tanácsa által a Híd fennállásának negyed évszázados jubileumára alapított díj, melyet évente ítélnek oda szerbiai magyar írónak az előző évben kiadott s a zsűri által legjobbnak nyilvánított könyvéért. A Híd-díj létrehozását a fejlődő könyvkiadás és a gazdagodó irodalmi élet egyaránt indokolttá tette. Eredeti elképzelés szerint a Híd-díjas mű szerbhorvát fordításban is megjelenik, ez azonban egy esetben sem történt meg.
- Forum Képzőművészeti Díj (1960) - A Fórum Lap- és Könyvkiadó és Nyomdaipari Munkaszervezet alapította 1960-ban. Művésztelepi díjként jött létre, az akkor létező négy művésztelep (a zentai, a topolyai, az óbecsei, az écskai) egyik résztvevője kapta, merész, kezdeményező alkotómunkásságáért. Évente egy, esetleg két díjat ítélnek oda vajdasági képzőművésznek, intézménynek (a kishegyesi, a zentai, a csurgói a temerini, a kikindai művésztelep kapott díjat), de esetenként egy rendezvényt is díjaztak (a pancsovai szobrászati kiállítást 1987-ben). A bírálóbizottság összetétele minden évben változik.
- Vajdasági Magyar Művészeti Díj- A Forum Könyvkiadó Intézet Igazgatóbizottsága 2008. június 2-án megtartott ülésén elfogadta a Kiadó által alapított, s a vajdasági művészetek fejlesztésében, az előző évben elért legjobb eredményt jutalmazó, évente egyszer odaítélendő Vajdasági Magyar Művészeti Díj szabályzatát.
- Életfa Díj – A Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség életműdíját, a Magyar Életfa díjat a szövetség elnöksége 2003. július 22-én alapította a délvidéki magyar kultúra művelésében végzett – legalább negyvenéves – áldozatos tevékenység elismeréseként és megbecsüléseként. A rangos elismerésre bármely személy felterjeszthető, akinek egész életműve vagy legalább negyvenéves tevékenysége a délvidéki magyar kultúrában, illetve a közművelődés valamelyik ágában maradandó nyomot hagyott maga után. A díjat a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség Elnöksége ítéli oda a szövetség intézőbizottságának a javaslatára egyhangúlag hozott határozatával. Évente legfeljebb 4 díj kerül kiosztásra, amelyeket a következő év januárjában a magyar kultúra napja (január 22.) vajdasági központi ünnepségének a keretében adnak át a kitüntetetteknek. A díj két részből áll: Nemes Fekete Edit keramikus Életfa című kerámiájából és az évente más-más grafikusművész által készített egyedi oklevélből.
- Pataki Gyűrű díj - A Pataki Gyűrű-díjat 2002-ben osztották ki első alkalommal. A díj a vajdasági magyar színjátszás doyenjének, Pataki László jellegzetes pecsétgyűrűjének másolata. Az ötlet abból a meggondolásból született, hogy legyen egy vajdasági rangú színészi elismerés, amelyet minden októberben (a Délvidéki Magyar Színjátszás Napján) az előző évad legkiemelkedőbb színészi alakításáért osztanak ki.
A díjat négy színház alapította:-
- a szabadkai Népszínház magyar társulata,
- az Újvidéki Színház,
- a Kosztolányi Dezső Színház,
- és a szabadkai Gyermekszínház, amely az idei évadtól kilépett, de helyette (szintén idéntől) ma már a díjra nominálható a Zentai Magyar Kamaraszínház előadásainak színésze is.
A nomináltakról egy háromtagú jelölő-bizottság dönt, a díjat pedig egy öttagú zsűri ítéli meg.
Vajdaságban más ilyen vagy hasonló jellegű szakmai elismerés a mai napig sincs.
- Bazsalikom Műfordító Díj - A Debreczeni József és Szenteleky Kornél szerkesztésében és fordításában megjelent Bazsalikom (1928) c. délszláv versantológia hagyományát őrző-folytató, a magyar és a délszláv irodalmak kapcsolatát szorgalmazó műfordítói tevékenység elismerésére és serkentésére alapított díj, melyet a magyarra, illetve magyarról a délszláv nyelvre való fordításért (vagy általában műfordítói munkásságáért) ítélnek oda szerbiai vagy határon túli magyar s nem magyar fordítóknak, a fordítással foglalkozó szakembereknek illetve a fordítás ügyét felkaroló folyóiratoknak. A díjat a Szenteleky Kornél Irodalmi Díjjal együtt ítélik oda és adják át minden évben Szivácon a Szenteleky-napokon. A díj díjazottjai: 1972: Sava Babić, 1973: Judita Šalgo, 1974: Ács Károly, 1975: Fehér Ferenc, 1976: Mladen Leskovac, 1977: Bodrits István, 1978: Borbély János, 1979: Paszkal Gilevszki, 1980: Rukovet (Szabadka), 1981: Vukovics Géza, 1982: Polja (Újvidék), 1983: Varga József, 1984: Brasnyó istván, 1985: Aleksandar Tišma, 1986: Szilágyi Károly, 1987: Jung Károly, 1988: Vicko Árpád, 1989: Lazar Merković, 1990: Radoslav Mirosavljev, 1991: Bata János, 1992: Vujicsics Sztoján, 1993: Bojtár B. Endre, 1994: Túri Gábor, 1995: Radics Viktória, 1996: Seja Babić, 1997: Papp György, 1998: Pap József, 1999: Csuka Zoltán Műfordító Műhely, 2000: Orbis (Kanizsa)
A kiemelt jelentőségű vajdasági magyar díjak meghatározása rendkívül jelentős pillanata a vajdasági magyar művelődési-művészeti életnek, mert testületi támogatással biztosítja ezen nagy hagyománnyal bíró díjak jelentőségét, ugyanakkor kifejezi azt, hogy a kultúrában a teremtésnek, az alkotásnak meghatározó fontossága van, mégpedig a közösség önazonosságának őrzésén, fejlesztésén túl az önbecsülés, megmutatkozás, értékrendteremtés vonatkozásában is, ami nélkül egyetlen egy nemzeti közösség sem teljesedhet ki.
3./ Jelen záradék rendelkezéseiről a törvényes határidőn belül az illetékes szervek kiértesítésre kerülnek.
MAGYAR NEMZETI TANÁCS
Szabadka, Ago Mamužić u 11/II.
Iratszám: Z/34/2010
Kelt: _2010.november 29-én__
ifj.dr. Korhecz Tamás
elnök
Várkonyi Zsolt
jegyző