Tri teatra u kakvom kulturnom šoping-molu?
Nikada se nije ni pojavila ideja da bi subotičko pozorište „Deže Kostolanji“ i Dečje pozorište trebalo da bude smešteno u budućoj novoj zgradi Narodnog pozorišta u Subotici – izjavila je savetnica za oblast kulture u Nacionalnom savetu Mađara Ildiko Lovaš. – Trebalo bi ostaviti stručnjacima da promišljaju pitanja koja se tiču kulture. I bilo bi dobro kada bi stiglo vreme da o razvoju i investicijama razgovaramo na osnovu činjenica, a ne na ovaj način – rekla je za Lovaš za „Mađar so“ povodom nedavne izjave predsednika upravnog odbora Narodnog pozorišta u Subotici Jožefa Kase ovom listu, prema kojoj je u oblasti investicija u subotička pozorišta došlo do „grešaka zbog različitih političkih smernica“, te da ,na primer, „ogromna suma novca uložena u pozorište „Kostolanji“ tereti dušu Ildiko Lovaš“.
Kasa je, naime, govoreći o zamisli prema kojoj je u zgradi Narodnog pozorišta trebalo da bude mesta i za Dečje pozorište, kao i za pozorište „Deže Kostolanji“ i druge studije, rekao da su vremenom „pojedinci isforsirali“ posebne investicije u Dečje pozorište, da su posebna „ogromna“ sredstva uložena u bioskop „Lifka“, a koji je prvobitno planiran samo kao memorijalni bioskop, a da je potom tamo smešteno i pozorište „Kostolanji“, iako je njegovo mesto trebalo da bude u zgradi Narodnog pozorišta.
-Često govorimo o tome da želimo da uobličimo kulturne prostore, da želimo da obezbedimo mesta i za savremenu umetnost. Imamo jedno takvo veličanstveno pozorište koje funkcioniše na mađarskom jeziku, jača našu nacionalnu zajednicu, ali istovremeno kroz njegov program predstavlja organski deo kulturnog života grada. Ovde se pripremaju takve predstave koje posećuju mladi bez obzira na njihov maternji jezik, to je jedan takav kulturni prostor gde mogu međusobno da se susreću. Priznajmo, to se dešava prilično retko i to ne samo u našem gradu. Započeli smo i završili jedan takav projekat i obrušiti se na njega prilično je čudno – konstatovala je Ildiko Lovaš.
Direktor pozorišta „DežeKostolanji“ Andraš Urban navodi da je na toj funkciji od 2000. godine i da „nikada, ni u kakvoj formi nije čuo“ o tome da bi taj teatar trebalo da bude smešten u zdanje Narodnog pozorišta. – I prethodnom direktoru i meni glavni cilj je bio da naše pozorište izađe iz zgrade Narodnog pozorišta jer su se tamo prema nama odnosili kao prema partneru nižeg reda.- rekao je Urban za „Mađar so“, iznoseći mišljenje i da ideju o tri pozorišta pod jednim krovom ,koja se sada spominje, ni u druge dve ustanove ne smatraju dobrim rešenjem, te da takav način rada „uopšte ne bi funkcionisao“. – Takva zamisao da treba ustanoviti neku takvu vrstu kulturnog šoping-mola u koji sve može da se spakuje nije funkcionalna – ocenio je Urban. Istovremeno, on je odbacio i da se pozorište „Kostolanji“ pokušava da predstavi ustanovom koja je obasuta novcem, ustvrdivši da je ono „jedno od najsiromašnijih pozorišta u Srbiji“.