ПРЕДЛОЗИ ЗА РЕШАВАЊЕ ПОЛОЖАЈА РАДИО-ТЕЛЕВИЗИЈЕ ВОЈВОДИНЕ
Одбор за информисање Националног савета мађарске националне мањине је на својој 20-ој редовној седници, одржаној 22.04.2013. године разматрао питања у вези са положајем и функционисањем Радиодифузне установе Војводине– Радио-телевизије Војводине и донео следеће
З А К ЉУ Ч К Е
О ПРЕДЛОЗИМА ЗА РЕШАВАЊЕ ПОЛОЖАЈА РАДИО-ТЕЛЕВИЗИЈЕ ВОЈВОДИНЕ
1) Одбор сматра да је недопустив немар којим се друштво у Србији односи према јавним медијским сервисима, првенствено према Радио-телевизији Војводине, која припрема и емитује свој програм на десет језика, а чији су опстанак и нормално функционисање доведени у питање због нередовног финансирања. Овакав однос према јавном медијском сервису има за последицу да се угрожава испуњавање законских обавеза РТВ-а, а то у најскоријој будућности може непосредно угрозити стечена мањинска права у сфери јавног информисања на матерњем језику. Одбор зато предлаже Националном савету као и свим релевантним политичким чиниоцима и невладиним организацијама да се у оквиру својих надлежности заложе за што скорије усвајање таквих законских решења, која ће гарантовати трајно и стабилно финансирање јавних медијских сервиса, и на тај начин осигурати да се Уставом и законима загарантована мањинска права у сфери јавног информисања не доведу у питање.
2) Одбор истовремено скреће пажњу руководству РТВ-а да неповољан материјални положај те куће не сме бити изговор за неадекватну кадровску политику која се задњих година веома неповољно одражава на рад Редакције програма на мађарском језику Радио Новог Сада. Упркос обећањима ранијих и садашњих руководилаца куће да ће се овај проблем адекватно решити, број извршилаца у поменутој редакцији се перманентно смањује, и тренутно износи 37, што је за 40% мање, него у Редакцији програма на српском језику, која исто производи 24 часовни програм а има 63 стално запослена члана. Зар за руководство мађарска заједница вреди 40% мање од већинске? Одбор сматра да број извршилаца не сме зависити од језика на којем се програм емитује, већ искључиво од трајања и структуре програма који се производи. Зато предлажемо да у оквиру тренутних могућности, а касније у складу са финансијском консолидацијом, РТВ пронађе адекватно решење за кадровко јачањеРедакције програма на мађарском језику РНС-а.
3) Национални савет мађарске националне мањинеје више пута изразио незадовољство због неадекватне покривености целе територије Покрајине радијским сигналом II програма Радио Новог Сада, на којем се емитује целодневни програм на мађарском језику. Пошто је дотурање произведеног програма до крајњих корисника – слушалаца – наш заједнички циљ и интерес, Национални савет је већ у неколико наврата изразио спремност да у оквиру својих материјалних могућности сразмерно учествује у обнављању предајничке мреже II програма РНС-а. Одбор подржава ову тежњу и поново позива руководство РТВ-а да у што краћем року почну разговори о могућности заједничког улагања у обнову и реконструкцију функционалне предајничке мреже II програма Радио Новог Сада.
4) Одбор за информисање Закључке упућује највишим функционерима Републике Србије, као и водећим руководиоцима Радио-телевизије Војводине.